KEDVES LÁTOGATÓ!

 

Ezen a honlapon betekintést nyerhet a hajdani bécsi neurológus és pszichiáter, Sigmund Freud (1856-1939) gondolatmenetébe – abba a gondolatmenetbe, amely a lélekgyógyászat és az emberi kultúra számára elévülhetetlen jelentőségű pszichoanalízishez vezetett. Ennek bemutatása Freud munkáinak tematikusan válogatott szövegrészletein, ill. szó szerinti idézetein keresztül történik. A szövegrészletek – természetesen – mindenütt pontos hivatkozással vannak ellátva, ugyanis a cél az érdeklődés felkeltése. A megértést lábjegyzetek segítik. Az idézett szövegek nyilvánvalóan nem nyújthatnak teljességet, azonban azzal a törekvéssel történt a kiválogatásuk, hogy viszonylag közérthetően és átfogóan mutassák be a pszichoanalízis kibontakozását.

 

Freud fáradhatatlansága és ötletgazdagsága bajosan múlható felül, de felfedezéseihez – az elvárható módon – mindig felhasználta korának eredményeit, melyekre pontosan és lelkiismeretesen hivatkozott is. A XX. század hajnalán a világ még csekély mértékben állt készen Freud gondolatainak befogadására – erre elsőként a legkiválóbb, legkreatívabb elmék voltak képesek. Érthető hát, ha az említett ötletgazdagság különlegessége folytán éppen a legjelentősebb követők rukkoltak elő további ötletekkel, s egyúttal az önállóság igényével is. Mindez nem csak szakadásokhoz, Freud rosszallásához, hanem új pszichoterápiás irányzatokhoz is vezetett. Freud idejében, a hipnózison kívül, a pszichoanalízis volt az egyetlen pszichoterápiás irányzat; manapság pedig már négyszáznál is több van. Dosztojevszkíj mondta az orosz irodalmárok nevében: "Mi valamennyien Gogol Köpönyegéből bújtunk elő." Ennek viszonylatában nem volna erős túlzás, ha a verbális pszichoterápiák képviselői azt mondanák: mi valamennyien Freud Álomfejtéséből bújtunk elő. A pszichoanalízisből nem csupán a hozzá közel álló mélylélektani iskolák merítettek – a pszichoanalízis nyújtotta fogalmi keretek és szempontok nélkül aligha lennének ilyen formában jelen a mai vezető pszichoterápiás irányzatok.

 

Freud a lélektan beláthatatlanul nagy területeit hódította meg. Olykor, egy-egy újabb talpalatnyi felfedezés kapcsán a leleplezés örömével kiáltanak fel: Freud tévedett! Hát persze, hogy néha tévedett! Kopernikusz figyelemre méltó módon rájött, hogy a Föld kering a Nap körül, és nem fordítva. Különös módon szinte egyáltalán nem találni olyasvalakit, aki a tévedését domborítaná ki: azt gondolta ugyanis, hogy kör alakú pályán történik ez a keringés. Később aztán kiderült, hogy a Föld (akár a többi égitest) ellipszis alakú pályán mozog. Freud felfedezései és tévedései is ilyen jellegűek. Freudot pesszimistának tartják, holott egyszerűen realista volt – mert hát jól tudta, hogy mi lakozik az emberi lélek mélyén, és azt is, hogy az ember képes a kedvező változásra, ámde nem kevés segítség és roppant nagy erőfeszítés árán. Megfigyelhető az egyes államok XX. századi történelméből és kultúrpolitikájából, hogy a Freudot és a pszichoanalízist ért támadások mennyire nem mentesek a vallási, nemzetiségi vagy politikai indítékoktól.

 

Mindazonáltal Freudot olvasni hasznos és izgalmas. 

 

Üdvözlettel: B. M. (Tatabánya) 

 

Címkék

A címkék listája üres.